Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że istnieje ściśle powiązany związek między naszym zgryzem a zdrowiem całego ciała. Leczenie wad zgryzu powinno iść w parze z dbaniem o postawę ciała, a wszystko to ma ogromne znaczenie dla naszego układu ruchu. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak wady zgryzu mogą wpływać na zdrowie i jak je korygować.
Zgryz a układ ruchu
Najpierw musimy zrozumieć, że nasz zgryz ma wpływ na rozwój naszego układu ruchu. Wielu pacjentów stomatologicznych jest równocześnie pacjentami ortopedycznymi. To oznacza, że lecząc wady zgryzu, możemy wpływać na cały układ ruchu. Zdaniem stomatologa Roberta Walkera, „najtrudniejsi pacjenci stomatologiczni są zwykle łatwymi przypadkami ortopedycznymi, a najtrudniejsze przypadki ortopedyczne są łatwymi przypadkami stomatologicznymi”. To pokazuje, jak ściśle powiązane są te obszary medycyny.
Zgryz a postawa ciała
Wady zgryzu mogą mieć poważny wpływ na naszą postawę ciała. Badania wykazały, że nieprawidłowy zgryz może prowadzić do problemów z oddychaniem, mówieniem oraz trawieniem. Nieprawidłowe ułożenie łuków zębowych może również wpływać na rozwój wad postawy, co z kolei może powodować dolegliwości takie jak bóle głowy czy szumy uszne.
Leczenie wad zgryzu
Leczenie wad zgryzu odbywa się przy pomocy różnych aparatów ortodontycznych. W zależności od rodzaju wady zgryzu, ortodonta może zalecić noszenie aparatów ruchomych lub stałych. Ważne jest, aby pacjent konsekwentnie nosił aparaty i przestrzegał zaleceń ortodonty, aby uzyskać optymalne efekty. Szczególnie istotne jest również utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz właściwe czyszczenie, a także przechowywanie ruchomego aparatu ortodontycznego w specjalnie dedykowanym pudełku.
W niektórych przypadkach leczenie wad zgryzu może wymagać współpracy z innymi specjalistami, takimi jak logopeda. Skoordynowane podejście do leczenia wad zgryzu oraz ewentualnych problemów z postawą ciała może przynieść najlepsze rezultaty.