5/5 - (1 vote)

Ergonomia gabinetu zabiegowego pełni kluczową rolę w optymalizacji procesu wykonywania zabiegów i zwiększaniu komfortu pracy personelu medycznego. Pozwala wyeliminować zagrożenia wynikające z długotrwałego utrzymywania niewłaściwych, obciążających pozycji ciała, które mogą prowadzić do bólu kręgosłupa oraz stawów kończyn górnych i dolnych. Ma ona ponadto istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa pacjentów. Jak ergonomicznie urządzić gabinet zabiegowy, by zapewnić maksymalny komfort wszystkim jego użytkownikom?

Zasady ergonomicznego urządzenia gabinetu zabiegowego

W celu ergonomicznego urządzenia gabinetu zabiegowego, należy przede wszystkim zadbać o właściwe rozmieszczenie asortymentu medycznego. Istotne jest, by wszystkie meble były łatwo dostępne, a przestrzeń robocza nie była niczym ograniczona. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie efektywności czynności wykonywanych w placówce medycznej. Przy urządzaniu gabinetu medycznego trzeba również upewnić się, że zakupiony asortyment medyczny jest dostosowany do wielkości pomieszczenia.

Jak funkcjonalność wyposażenia gabinetu zabiegowego wpływa na jego ergonomię?

Na ergonomię gabinetu zabiegowego, poza właściwym ustawieniem sprzętów, znaczący wpływ ma funkcjonalność poszczególnych elementów wyposażenia, takich jak stoły, fotele i stoliki zabiegowe, taborety i krzesła lekarskie, jak również asystory medyczne.

Stoły zabiegowe

Stoły zabiegowe, wykorzystywane do różnorodnych czynności wykonywanych w gabinecie zabiegowym, aby zwiększyć ergonomię placówki medycznej, powinny być wyposażone w indywidualny system jezdny z blokadą kół, który umożliwia swobodne przemieszczanie stołu z miejsca na miejsce.

Niezwykle ważne jest również, by posiadały funkcję regulacji wysokości oraz kątów nachylenia poszczególnych segmentów leża. Dzięki niej stół zabiegowy może być z łatwością dopasowany do indywidualnych potrzeb zarówno pacjenta, jak i przedstawiciela personelu medycznego wykonującego badanie.

W stołach zabiegowych od U.B.M. Meble Medyczne – dwusegmentowych STEL21 i STEL22 oraz trzysegmentowych STEL31 i STEL32 regulacja wysokości oraz kątów nachylenia jest elektryczna, co zwiększa ergonomiczną wygodę.

Stół zabiegowy STEL21 z katalogu U.B.M. Meble Medyczne

Fotele zabiegowe

Podobnie do stołów, tak i fotele zabiegowe wpływają na ergonomię placówki medycznej. Dzięki funkcji regulacji wysokości i nachylenia poszczególnych segmentów zapewniają komfort wszystkim osobom biorącym udział w badaniu jak ich wykonujących.

W wypadku foteli zabiegowych dostępnych w katalogu U.B.M. Meble Medyczne, w zależności od wybranej opcji, regulacja może odbywać się ręcznie, za pomocą specjalnej dźwigni, lub elektrycznie, przy użyciu pilota przewodowego.

Stoliki zabiegowe

Stoliki zabiegowe to element wyposażenia gabinetu zabiegowego, który ułatwia wykonywanie codziennych czynności personelowi medycznemu, w znacznym stopniu wpływając na ergonomię pracy. Dzięki systemowi jezdnemu z blokadą kół oraz wygodnym uchwytom są niezwykle poręczne i mogą być swobodnie przesuwane po całym pomieszczeniu, by zapewnić łatwy dostęp do sprzętu i akcesoriów wykorzystywanych podczas badania.

Dostępny w katalogu U.B.M. Meble Medyczne stolik zabiegowy SZ-M wyposażony jest dodatkowo w pojemniki na drobne odpady medyczne, które dodatkowo zwiększają komfort pracy w placówce.

Taborety

Taborety medyczne do gabinetu zabiegowego zapobiegają nadmiernemu zmęczeniu i chronią przed schorzeniami kręgosłupa, umożliwiają bowiem regulację położenia siedziska i są wyposażone w zwrotny system jezdny.

W ofercie U.B.M. Meble Medyczne dostępne są modele LEKO, MEDICA oraz ERGO, które zapewniają dodatkowe wsparcie pleców przedstawicieli personelu medycznego podczas pracy.

Taboret medyczny LEKO-OP od U.B.M. Meble Medyczne

Krzesła lekarskie

Krzesła lekarskie wykorzystywane w gabinecie zabiegowym mają specjalną, ergonomiczną budowę i mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Zapewniają wygodę podczas codziennej pracy i sprawiają, że jej negatywny wpływ na zdrowie ulega znacznemu zmniejszeniu.

Modele dostępne w katalogu U.B.M. Meble Medyczne umożliwiają obracanie się wokół własnej osi, a dzięki systemowi kółek pozwalają także na przemieszczanie się po pomieszczeniu bez konieczności wstawania.

Asystory medyczne

Asystory medyczne służą do przechowywania dokumentacji pacjentów i potrzebnych w gabinecie zabiegowym narzędzi. Są wyposażone w układ jezdny i zapewniają wygodny dostęp do wykorzystywanych podczas badania akcesoriów. U.B.M. Meble Medyczne posiada asystory medyczne w kilku rozmiarach – z trzema, czterema lub pięcioma szufladami – które dają się dopasować do gabinetów zabiegowych o różnej powierzchni.

Ergonomia gabinetu zabiegowego przystosowaniem asortymentu, urządzeń i warunków pracy do autonomicznych i psychofizycznych cech oraz możliwości człowieka, jego potrzeb i oczekiwań, zapewniając sprawne, wydajne i bezpieczne wykonywanie obowiązków. Takie warunki spełniają meble medyczne od Producenta U.B.M Meble Medyczne.