Atopowe zapalenie skóry kojarzy się głównie z dolegliwością wieku dziecięcego, choć w rzeczywistości może dosięgnąć osoby w każdym wieku. Obecnie jest to coraz częściej spotykana choroba, a jej pochodzenie nie jest do końca znane. Na pewno wymaga bardzo delikatnej i uważnej pielęgnacji i utrzymania skóry w nawilżeniu.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry
Jeśli chodzi o czynniki wywołujące atopowe zapalenie skóry, to nie są one do końca znane, podobnie jak w przypadku łuszczycy. Wymienia się tutaj zarówno czynniki autoimmunologiczne, jak i genetyczne, środowiskowe, a także uszkodzenia bariery naskórka. Skóra w atopowym zapaleniu skóry jest bardzo wrażliwa i podatna na swędzące zmiany chorobowe. Trzeba być bardzo uważnym, jeśli chodzi o stosowane materiały, potencjalne alergeny i warunki termiczne. Skóra atopowa powinna być zawsze czysta i sucha, a także mieć dostęp do powietrza. Zarówno lato, jak i zima, są nieprzyjazne dla skóry i mogą powodować nasilenie zmian. Ważne jest, aby umówić spocenia skóry i sztucznych materiałów. Najbardziej przyjaznym materiałem jest czysta bawełna, która daje skórze oddychać. Tak samo skórzane buty to najlepszy wybór, aby ulżyć stopom w atopowym zapaleniu skóry.
Zmiany charakterystyczne dla AZS
Atopowe zapalenie skóry najczęściej przybiera postać czerwonych wyprysków na skórze, które mogą swędzieć, być zaczerwienione i sączyć się. Silne swędzenie skóry prowadzi do jej drapania, co z kolei może powodować nadkażenia skóry. Pogrubiony naskórek w pewnych miejscach może się nawet łuszczyć. Gdzie najczęściej występują takie zmiany? W zgięciach łokci, kolan, a także na wierzchu dłoni i stóp. U dorosłych często pojawia się AZS nawet na twarzy i szyi, co jest szczególnie kłopotliwe. Zmiany umiejscowione w takich miejscach są także narażone na słońce i inne niekorzystne czynniki środowiskowe, co utrudnia ich leczenie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej i dbanie o nią każdego dnia, aby zapewnić jej optymalne warunki do łagodzenia zmian.
Zadbaj o skórę z atopią
Sposób leczenia atopowego zapalenia skóry powinien być ściśle dobrany do rodzaju skóry i indywidualnych reakcji na kosmetyki. Leczenie w dużej mierze zależy od lokalizacji zmian. Inaczej traktujemy zmiany na twarzy, a inne jest podejście do zmian na stopach i dłoniach, a także na plecach czy tułowiu. Kosmetyki w AZS powinny przede wszystkim nawilżać i natłuszczać skórę, a także łagodzić swędzenie. Odbudowywanie naturalnej bariery ochronnej i wzmacnianie warstwy hydrolipidowej skóry jest bardzo ważne w przypadku AZS. Takie składniki jak substancje zapachowe, alergeny czy sztuczne barwniki są wykluczone. Najlepiej używać kosmetyków aptecznych. Niacynamidy, ceramidy, kwas hialuronowy, gilceryna i witamina E to ważne składniki związane z pielęgnacją skóry atopowej. Kosmetyki muszą być delikatne, ale wysokiej jakości i najlepiej jeśli są to dermokosmetyki. W przypadku AZS najlepiej wcale nie używać zwykłych kosmetyków, tylko takie dedykowane dla skóry z atopią.