REGULAMIN ZAJĘĆ GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
- Zajęcia gimnastyki korekcyjnej organizowane są zgodnie z ustalonym harmonogramem od września do czerwca z wyłączeniem dni wolnych od zajęć lekcyjnych.
- Zajęcia te mają charakter grupowy i trwają 45 minut. Mogą w nich uczestniczyć tylko dzieci (w wieku od 7 do 18 lat), które wyrażają chęć uczestnictwa w nich i są zdolne wykonywać polecenia prowadzącego nauczyciela oraz umieją współpracować w grupie rówieśniczej. Maksymalna liczba uczestników zajęć nie może przekroczyć 12 osób.
- Zapisu do grupy gimnastyki korekcyjnej dokonuje rodzic lub opiekun prawny na podstawie skierowania od lekarza ortopedy, lekarza pierwszego kontaktu, higienistki szkolnej lub nauczyciela WF z dokładnym określeniem wady oraz zaleceń dotyczących wady postawy ciała.
- Przed przystąpieniem dziecka do pierwszych zajęć, rodzic lub opiekun, zobowiązany jest do wypełnienia pisemnej zgody na uczestnictwo w ćwiczeniach i podpisania oświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału jego dziecka w zajęciach gimnastyki korekcyjnej.
- Nauczyciel prowadzący zajęcia ma obowiązek posiadania informacji o stanie zdrowotnym, fizycznym i psychicznym uczestników grupy. Dlatego przy zapisie rodzice zobowiązani są do osobistego poinformowania nauczyciela prowadzącego o ewentualnych zaburzeniach czy współistniejących chorobach dziecka (np. cukrzyca, astma, epilepsja, arytmia serca, alergia, autyzm, ADHD itp.). W przypadku ewentualnych zaburzeń rodzic jest zobowiązany, na prośbę nauczyciela, do przedstawienia mu aktualnego zaświadczenia lekarskiego zezwalającego na udział w grupowych zajęciach korekcyjnych lub zaświadczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej dotyczące wskazań do pracy z dzieckiem.
- Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania harmonogramu zajęć i do punktualnego przybycia na zajęcia (spóźnienie powyżej 15 min. wyklucza możliwość korzystania z zajęć), a ich opiekunowie zobowiązani są do niezwłocznego odbierania podopiecznych po zakończeniu ćwiczeń.
- Do przebieralni należy wchodzić po wcześniejszym opuszczeniu jej przez poprzednią grupę – nie wcześniej niż na 5 minut przed rozpoczęciem swoich zajęć i po przebraniu się w strój sportowy (do czasu rozpoczęcia swoich zajęć) oczekiwać na wezwanie prowadzącego nauczyciela. Ćwiczący przebierają się w szatni pozostawiając obuwie i ubrania w należytym porządku.
- Zarówno na teren przebieralni, jak i na salkę korekcyjną można wchodzić tylko za zgodą nauczyciela prowadzącego.
- Zabrania się samodzielnego korzystania ze sprzętu i przyrządów bez zgody nauczyciela (samowolnego wspinania, wieszania i huśtania się na drabinkach itp.). Korzystanie z sali i sprzętu sportowego dozwolone jest tylko w obecności i za zgodą nauczyciela i na wyraźne jego polecenie.
- Rodzic (opiekun) jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo dziecka zarówno w drodze na zajęcia, jak i w czasie powrotu do domu (po ich zakończeniu).
- Za bezpieczeństwo ćwiczących, porządek i dyscyplinę na sali korekcyjnej odpowiada prowadzący zajęcia nauczyciel, który przejmuje opiekę nad dziećmi podczas zajęć od ich rozpoczęcia, aż do ich zakończenia.
- W czasie zajęć rodzice (opiekunowie) dzieci nie mogą przebywać na terenie sali korekcyjnej, ani wchodzić do szatni w celu przebrania dziecka – za wyjątkiem dziecka o znacznym upośledzeniu funkcji ruchowych. W tym czasie mogą oni oczekiwać na dzieci w korytarzu szkolnym SP-7 (lub barze znajdującym się przy pływalni TCSiR).
- W przebieralni i sali korekcyjnej mogą przebywać tylko i wyłącznie uczniowie z grupy ćwiczącej według harmonogramu – pod opieką i nadzorem prowadzącego zajęcia nauczyciela.
- Na zajęcia korekcyjne dziecko nie powinno przychodzić chore (zakaźnie, przeziębione itp.).
- Nauczyciel ma prawo do badania oglądowego postawy ciała dziecka w celu jak najlepszego doboru odpowiedniego do wady zestawu ćwiczeń.
- Samowolne opuszczanie sali gimnastyki korekcyjnej bez zgody prowadzącego zajęcia jest zabronione. Opuszczenie jej w czasie zajęć może nastąpić tylko za zgodą nauczyciela. Uczniowie, którzy muszą wyjść podczas zajęć (np. do toalety) powinni zgłosić to nauczycielowi i uzyskać na to od niego zgodę.
- Uczniowie, którzy w trakcie zajęć doznali urazu kontuzji, lub źle się poczuli powinni niezwłocznie o tym fakcie powiadomić nauczyciela.
- Rodzic (opiekun) zobowiązany jest do wyposażenia ucznia w pomoce niezbędne do uczestnictwa w zajęciach: kocyk korekcyjny lub gruby ręcznik kąpielowy oraz dwa woreczki z szorstkiego materiału – wypełnione grochem lub fasolą o wymiarach 15 x 15 cm.
- Wszystkich ćwiczących obowiązuje odpowiedni do ćwiczeń strój sportowy: koszulka, spodenki lub dres oraz u dziewczynek spięte włosy. Na salę korekcyjną uczniowie wchodzą tylko na boso.
- Uczestnicy zajęć zobowiązani są do systematycznego, aktywnego i pełnego zaangażowania się w zajęcia programowe oraz szybkiego reagowania i ścisłego wykonywania wszystkich poleceń nauczyciela prowadzącego dotyczących szczególnie: ładu, porządku i dyscypliny. Brak zaangażowania ucznia w zajęciach, brak współpracy w grupie rówieśniczej (np. we współzawodnictwie), nie wykonywanie poleceń nauczyciela, brak kultury i przestrzegania ustalonych zasad współżycia, zachowywanie się w sposób zagrażający bezpieczeństwu i zdrowiu własnemu i pozostałych uczestników, wszelkie przejawy agresji w stosunku do innych uczestników zajęć czy też do nauczyciela lub pracownika SP-7 czy TCSiR, jak również brak dbałości o sprzęt i przybory oraz wyposażenie SP-7 i TCSiR, będzie stanowić podstawę do wykreślenie go z listy uczestników lub przeniesienie go na zajęcia instruktażowe – odbywające się 1 raz w miesiącu.
- Ze względów bezpieczeństwa wszystkich uczestników zajęć obowiązuje zakaz noszenia biżuterii i wszelkiego rodzaju niebezpiecznych przedmiotów takich jak: łańcuszki, zegarki, pierścionki, kolczyki itp., które należy pozostawić w domu.
- Organizatorzy zajęć nie ponoszą odpowiedzialności za utratę, uszkodzenie lub zniszczenie rzeczy i przedmiotów wartościowych pozostawionych w szatni, a ponadto nie odpowiadają za rzeczy pozostawione przez dzieci w czasie zajęć.
- Uczestnicy zajęć zobowiązani są do przestrzegania higieny osobistej.
- Dzieci zobowiązane są do poszanowania majątku znajdującego się w obiekcie SP-7 i TCSiR oraz dbanie o czystość i estetykę pomieszczeń, w których przebywają.
- Do szatni i sali korekcyjnej nie wolno wnosić jedzenia i picia, opakowań szklanych, niebezpiecznych przedmiotów itp., nie wolno rozlewać wody na podłogę, żuć gumy do żucia, korzystać z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.
- Za celowe uszkodzenie lub zniszczenie podczas zajęć sprzętu lub przyborów gimnastycznych odpowiada finansowo rodzic lub opiekun prawny dziecka, które je wyrządziło.
- Salka korekcyjna jest wyposażona w lustra. W związku z tym należy zachować ostrożność i odpowiednio bezpieczną odległość podczas ćwiczeń (zwłaszcza podczas ćwiczeń z przyborami). Odległość powinna wynosić ok. 2 m.
- Rodzic (opiekun prawny) ma obowiązek usprawiedliwiania nieobecności dziecka na zajęciach: osobiście lub internetowo (za pośrednictwem formularza kontaktowego), czy też pisemnie – nauczycielowi prowadzącemu zajęcia. Nieusprawiedliwiona absencja dziecka trwająca nieprzerwanie 3 tygodnie jest podstawą do skreślenia z listy uczestników zajęć. Nie ma możliwości odrabiania zajęć, na których dziecko było nieobecne.
- Po zapełnieniu miejsc w grupach korekcyjnych – zapis każdego kolejnego dziecka na zajęcia odbywa się na listę rezerwową. Każde dziecko zapisane na listę rezerwową ma prawo rozpoczęcia uczestnictwa w zajęciach dopiero po zwolnieniu się miejsca na liście głównej.
Informację o przyjęciu dziecka z listy rezerwowej rodzic (opiekun prawny) otrzymuje telefonicznie, e-mailowo lub SMS-owo od nauczyciela prowadzącego. Do 2 tygodni po otrzymaniu tej informacji rodzic (opiekun) ma obowiązek zgłosić się do nauczyciela prowadzącego i podpisać zgodę na udział dziecka w zajęciach. - W celu szybszego osiągnięcia efektu korekcyjnego każdy uczestnik zajęć powinien wykonywać w domu zalecone mu zadania ruchowe, a rodzic (opiekun prawny) powinien systematycznego kontrolować dziecko w wykonywaniu zaleconych ćwiczeń domowych.
- Rodzice pragnący zapoznać się z rodzajami ćwiczeń stosowanych w wadzie postawy swojego dziecka mogą skorzystać z zakładki „Ćwiczenia” na mojej stronie internetowej lub uczestniczyć w prowadzeniu zajęć ze swoim dzieckiem tylko w ramach „zajęć otwartych” (organizowanych raz w roku w ramach „dni otwartych”).
- W przypadku zaistnienia potrzeby kontaktu z rodzicem (opiekunem) dziecka należy pozostawić nauczycielowi prowadzącemu aktualny numer telefonu.