Prawidłowa postawa ciała
Dziś już chyba w każdej rodzinie znajduje się przynajmniej jedna osoba, która ma nieprawidłową postawę ciała i nierzadko odczuwa dolegliwości bólowe z nią związane.
Problem dolegliwości bólowych kręgosłupa u osób dorosłych ma swój początek w dzieciństwie.
Chcąc uniknąć lub ograniczyć do minimum ewentualne dolegliwości w wieku dojrzałym, należy zadbać o to, aby w okresie wzrastania dziecka stworzyć mu prawidłowe warunki rozwoju nie tylko psychicznego, intelektualnego, ale i fizycznego.
Mówi się, że prawidłowy układ ciała powinniśmy utrzymuwać zarówno w pozycji stojącej, siedzącej, jak i w marszu; zarówno w czasie wypoczynku, jak i podczas pracy.
Ale jak ten prawidłowy układ ciała powinien wyglądać?
Powszechnie uznaje się, że postawa prawidłowa charakteryzuje się następującymi cechami: sylwetka człowieka widziana z profilu powinna odznaczać się prostym ustawieniem głowy nad klatką piersiową, miednicą i stopami, z przednią ścianą szyi zbliżoną do pionu, barkami usytuowanymi w przedłużeniu zarysu szyi, dobrze wysklepioną klatką piersiową, która powinna być najdalej wysuniętą ku przodowi częścią ciała, płaskim brzuchem, łagodnie wygiętymi przednio – tylnymi wygięciami kręgosłupa, prostymi kończynami dolnymi i prawidłowo wysklepionymi stopami.
W widoki z przodu i z tyłu wszystkie symetryczne części ciała powinny być ułożone na tej samej wysokości i tak samo oddalone od środkowej linii ciała oraz posiadać taki sam kształt, a kręgosłup powinien być prosty.
W widoku z góry osie łączące stawy ramienne, stawy biodrowe i stawy kolanowe oraz poprzeczną oś głowy powinny być do siebie równoległe.
Dobra postawa zależy od:
- prawidłowego ukształtowania układu kostno – stawowego,
- dobrze rozwiniętego i wydolnego układu mięśniowego,
- sprawnie działającego układu nerwowego.