Kroplówka witaminowa – dla kogo?

0
50
5/5 - (1 vote)

Kroplówka witaminowa to dodatkowe wsparcie dla osób, które wymagają uzupełnienia niedoborów niektórych witamin w diecie, ale nie tylko. Może być dużym wsparciem w trakcie leczenia niektórych chorób, jak również pomagać wrócić do normalnego funkcjonowania po nadmiernym spożyciu napojów procentowych. Czym wyróżniają się wlewy dożylne i co warto o nich wiedzieć? Sprawdź!

  1. Kroplówka witaminowa – co warto o niej wiedzieć?
  2. Wlewy witaminowe – wsparcie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co zawierają?

Kroplówka witaminowa – co warto o niej wiedzieć?

Kroplowka witaminowa, nazywana również witaminową terapią dożylną, najczęściej stosowana jest w przypadku konieczności leczenia doborów niektórych witamin bądź też łagodzenia przebiegu różnych chorób. Nierzadko wykorzystuje się ją również jako element żywienia pozajelitowego u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować pokarmów w tradycyjny sposób w wyniku np. schorzeń przewodu pokarmowego. Wlewy witaminowe umożliwiają precyzyjne podawanie odpowiednik dawek substancji czynnych, a co za tym idzie, uzyskanie odpowiedniego efektu terapeutycznego. 

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że po kroplówki witaminowe coraz częściej sięgają osoby zdrowe – poza szpitalami czy też innymi placówkami medycznymi. Niektórzy zaczynają je traktować jako suplementy diety bądź też uzupełnienie tradycyjnych metod terapii. Stanowią swego rodzaju zamiennik dla klasycznych tabletek czy kapsułek, których wchłanialność może pozostawiać wiele do życzenia. 

Warto również wiedzieć, że witaminowe wlewy dożylne, które znamy obecnie, zostały spopularyzowane przez jednego z amerykańskich lekarzy – Johna Myersa. Zaczął on wprowadzać je jako odpowiedź na dynamicznie zmieniający się styl życia populacji i tym samym wsparcie działania organizmu.

Wlewy witaminowe – wsparcie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co zawierają?

Klasyczny koktajl Mayera – nazwa pochodzi od nazwiska wspomnianego wcześniej lekarza – zawierał witaminę C, witaminy z grupy B, magnez, jak również wapń. Był on stosowany w latach 60. ubiegłego wieku. Obecnie jednak można w nich znaleźć znacznie szerszą gamę składników aktywnych, które pomagają w poprawie stanu zdrowia pacjenta w sposób kompleksowy i skuteczny.

Co ważne, kroplówki witaminowe zawierają również wiele innych składników odżywczych, których zadaniem może być m.in. ochrona przed stresem oksydacyjnym, redukowanie stanów zapalnych, przyspieszenie usunięcia szkodliwych produktów przemiany alkoholu, wsparcie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Wśród nich można wymienić m.in. aminokwasy, cukry, minerały, peptydy i wiele innych. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że koktajle witaminowe przygotowywane są również ze względu na indywidualne potrzeby określonych grup społecznych, więc nadano im nazwy marketingowe. Przykład? Kroplówka dla sportowców, kroplówka odchudzająca, kroplówka na kaca, etc.

Warto jednak mieć na uwadze to, aby przy jej wyborze brać pod lupę swój stan zdrowia i koniecznie skonsultować się z lekarzem, pielęgniarką, a nawet farmaceutą. Wszystko po to, aby dobrać rozwiązanie bezpieczne i skuteczne.

Trzeba również mieć z tyłu głowy, że kroplówka witaminowa ma być jedynie dodatkowym źródłem składników odżywczych – nie tylko witamin. Należy je czerpać przede wszystkim ze zdrowej i zbilansowanej diety. Nie bez znaczenia pozostaje również aktywność fizyczna czy też zdrowy sen. Pamiętaj również o tym, że nie możliwe jest skomponowanie wlewów dożylnych o uniwersalnym zastosowaniu. Kieruj się przede wszystkim swoim stanem zdrowia, a także zapotrzebowaniem na wybrane mikro- i makroskładniki. Warto w tym celu skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą, który pomoże w dobraniu odpowiedniego rozwiązania.