4.3/5 - (3 votes)

Jazda pod wpływem alkoholu to jedno z najpoważniejszych wykroczeń drogowych, które niesie za sobą surowe konsekwencje prawne. W Polsce przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu są bardzo restrykcyjne, co bez wątpienia ma zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo na drogach. Co może Ci grozić, kiedy wsiądziesz za kółko pod wpływem? Odpowiadamy!

Poznaj limity dotyczące spożywania alkoholu a jazdy samochodem

W każdym kraju limity dotyczące spożywania alkoholu i konsekwencje związane z jazdą pod wpływem mogą wyglądać zupełnie inaczej. Na naszym rodzimym podwórku przepisu jasno mówią o dopuszczalnych normach, które przyjmują:

  • Do 0,2 promila – jest to dozwolone stężenie alkoholu we krwi, które nie jest karane. W praktyce oznacza to, że możesz prowadzić pojazd, jeśli stężenie alkoholu w Twojej krwi nie przekracza 0,2 promila.
  • 0,2 – 0,5 promila – stężenie alkoholu we krwi w tym zakresie kwalifikowane jest jako wykroczenie. Za prowadzenie pojazdu z taką ilością alkoholu grozi kara grzywny oraz punkty karne, oraz odebranie prawa jazdy na co najmniej pół roku.
  • Powyżej 0,5 promila – stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila uznawane jest za przestępstwo. W takim przypadku utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów będzie obowiązywać Cię co najmniej 3 lata, nie mówiąc o pozostałych konsekwencjach włącznie z utratą wolności.

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Jeśli zostaniesz zatrzymany po spożyciu alkoholu, czeka Cię mandat w wysokości od 50 do 5000 złotych. Co więcej, otrzymasz 15 punktów karnych. W przypadku, gdy stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, sprawa jest rozpatrywana przez sąd, a kara grzywny, obliczana jest na podstawie statusu majątkowego zatrzymanego. Co więcej, obecnie za prowadzenie pod wpływem grozi również pozbawienie wolności lub wykonywanie prac społecznych. Warto zaznaczyć, że w związku z nowelizacją przepisów od marca 2024 roku, jazda po alkoholu wiąże się również z konfiskatą pojazdu mechanicznego.

Co jednak zrobić, gdy wsiadłeś do samochodu jako kierowca i podczas kontroli w wydychanym powietrzu na alkomacie nie pojawiły się same zera? Kara z pewnością Cię nie ominie, warto jednak skontaktować się z kancelarią prawną specjalizującą się w pomocy kierowcom, którzy prowadzili samochód lub inny pojazd mechaniczny po spożyciu, lub pod wpływem alkoholu.

Piłeś? Nie wsiadaj za kierownicę!

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to ogromne ryzyko nie tylko dla samego kierowcy, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Przede wszystkim alkohol silnie wpływa na zdolności motoryczne, refleks oraz ocenę sytuacji na drodze co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia nawet najmniejszego błędu, który mógłby doprowadzić do niepożądanych zdarzeń.

Uniknięcie jazdy po alkoholu to nie tylko kwestia przestrzegania prawa, ale przede wszystkim troski o bezpieczeństwo własne i innych. Pamiętaj, że Twoje decyzje mogą wpłynąć na życie wielu osób, dlatego zawsze warto zachować trzeźwość za kierownicą.