Artroskopia kolana jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu do jego wnętrza małych instrumentów chirurgicznych, kamery i narzędzi specjalistycznych przez 2-3 dostępy operacyjne. Są to niewielkie nacięcia chirurgiczne o średnicy poniżej 1 cm. Artroskopia kolana zaliczana jest do technik małoinwazyjnych, umożliwia wykonanie operacji stawu kolanowego bez jego otwierania, przez co zmniejsza się ryzyko powikłań oraz skraca się okres rekonwalescencji po zabiegu.
Operacja wykonywana za pomocą artroskopu trwa zazwyczaj od 30 do 120 minut. Jest przeprowadzana w znieczuleniu podpajęczynówkowym, czyli pacjent jest przytomny, natomiast znieczulony od pasa w dół, w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego. Pozycja pacjenta w zależności od miejsca operowanego stawu może być siedząca lub leżąca. Staw kolanowy wypełnia się roztworem soli fizjologicznej, a następnie przez wykonane wcześniej nacięcia ortopeda wprowadza do wnętrza kolana kamerę z własnym źródłem światła (artroskop) oraz minimalne narzędzia chirurgiczne. Lekarz kontroluje przebieg operacji na ekranie monitora.
Co umożliwia artroskopia kolana?
Artroskopia stawu kolanowego jest zabiegiem pozwalającym na ocalenie stawu pacjenta. Umożliwia dokładną diagnostykę stawu, przeprowadzenie metodą małoinwazyjną operacji i usunięcie przyczyny bólu. Artroskopia kolana pozwala na wykonanie operacji naprawczych elementów stawu takich jak:
usuwanie uszkodzonych fragmentów, szycie lub zespolenie łąkotki za pomocą implantów,
rekonstrukcje więzadeł krzyżowych (przedniego i tylnego, rekonstrukcja wielowięzadłowa),
rekonstrukcje, naprawę niektórych powierzchni chrząstki lub ubytków chrzęstno-kostnych,
usunięcie zapalenia błony maziowej, płukanie, oczyszczenie w przypadku infekcji,
usunięcie ciał wolnych ze stawu.
Artroskopia kolana jest małoinwazyjną metodą operacyjną charakteryzująca się małą utratą krwi i niskim ryzykiem powikłań. Możliwe powikłania to krwawienie w obrębie stawu kolanowego, krwiaki wewnątrzstawowe, wysięki czy zakażenie operowanego miejsca, uszkodzenia nerwów, ograniczenia ruchomości stawu, wystąpienia dolegliwości bólowych. U pacjentów z otyłością, cukrzycą, ze schorzeniami serca lub z niewydolnością krążeniową kończyn dolnych możliwe jest zwiększone ryzyko powikłań takich jak zakrzepica żylna czy zatorowość płucna. Zaletą artroskopii jest niewielki uraz chirurgiczny, 2-3 małe blizny, mniejsze dolegliwości bólowe szybka rekonwalescencja i powrót do aktywności życiowej.
Gdzie można wykonać zabieg artroskopii kolana
Zabiegi artroskopii są wykonywane w klinikach ortopedii i medycyny sportowej. W Szpitalu Carolina stosowane są nowoczesne małoinwazyjne techniki operacyjne określane przez ortopedów jako „preserving surgery”. Dzięki zachowawczym metodom operacyjnym pacjenci zachowują własny staw oraz nie odczuwają braku czucia głębokiego w mięśniach i ścięgnach. Małoinwazyjne techniki operacyjne są dedykowane osobom, które chcą być aktywne fizycznie.