Hazard to gałąź rozrywki będąca z nami praktycznie od zawsze. Ludzie cieszyli się różnorakimi grami losowymi już w starożytności. Sprawa była o tyle łatwa, bo już od najdawniejszych czasów ludzie podejmowanie ryzyka mieli we krwi. Chcemy odczuwać ten dreszczyk emocji towarzyszący zakładom, poszukujemy dawki adrenaliny, pragniemy wrażeń.
Dawniej masę radości klientom pubów sprawiało pociąganie dźwigni jednorękiego bandyty, rzucanie kości, gra w karty, natomiast współcześnie ogromną część branży hazardowej zagarnęły kasyna online. Obecnie organizatorzy wirtualnej rozgrywki oferują ogromne sumy do wygrania i z pewnością to jeden z większych magnesów przyciągających klientów. Wystarczy spojrzeć na najnowsze marki na rynku iGaming w Polsce proponujące użytkownikom różnorakie bonusy, promocji, czy darmowe spiny. Często nie sposób im się oprzeć.
I trzeba to przyznać, że hazard bywa opłacalny, pod warunkiem że jesteśmy organizatorami gier, a nie uczestnikami. O ile w pierwszym przypadku mamy duży wpływ na ostateczny wymiar sukcesu, tak w drugim trzeba mieć po prostu ogromne szczęście.
Hazard w Polsce – inwestycje w branżę online i nie tylko!
Jak już wspomnieliśmy, inwestowanie w hazard ma wiele pozytywnych aspektów. W końcu nie trzeba być rezydentem Las Vegas lub innego miasta słynącego z kasyn, by wejść w ten biznes. Dziś istotną rolę w tej rozrywce pełni hazard online, który daje wielkie możliwości inwestycyjne. Można włożyć swoje pieniądze w rozwój internetowych domów gier, które później będą generować zysk.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zainwestować w interes stacjonarny, na przykład w automaty do gier. Trzeba pamiętać, że w Polsce taki biznes jest mocno obwarowany przepisami. Jak podaje serwis www.infor.pl, organizacja gier hazardowych lub gry na automatach wymagają uzyskania szczegółowych koncesji lub zezwoleń. – W obecnym stanie prawnym zarabianie na automacie do gier wymaga uzyskania koncesji na kasyno gry. Przedsiębiorca będący np. właścicielem restauracji nie może umieścić w lokalu automatu do gier jako źródła dodatkowego dochodu – czytamy w tekście Pawła Kuli.
Jeśli tylko uda nam się zgromadzić wszelkie niezbędne pozwolenia, na rynku istnieje wiele różnych automatów cieszących się sporą popularnością. Ale to nie wszystko.
Fakt: Obok uruchomienia własnego projektu internetowego (należy wiedzieć, że hazard online w Polsce obwarowany jest masą restrykcji) i automatów, można zdecydować się na start-up o charakterze hazardowym, wcielić się w rolę inwestora prężnie rozwijającej się spółki, wejść w branżę bukmacherską, pośredniczyć w hazardzie tworząc oprogramowanie i gry dla organizatorów rozrywki losowej.
Legalny hazard online w Polsce – mity
Na przestrzeni lat, zwłaszcza przez ustawę antyhazardową, świat gier losowych w naszym kraju obrósł całą masą mitów i nieprawd. To właśnie z tego powodu, mimo niekwestionowanych korzyści wynikających z inwestowania, wciąż wiele osób nie chce zarabiać na hazardzie.
Jednym z często powtarzanych mitów jest informacja o tym, że do zainwestowania w hazard potrzebne są bardzo duże zasoby finansowe. Nic bardziej mylnego. Na rynku nie brakuje obiecujących projektów niewymagających znacznej puli pieniędzy.
Kolejna rzecz – ryzyko. To jasne, że wszystkie inwestycje wymagają pewnej dozy śmiałości ze strony inwestora i nie każdy wkład własny musi się zwrócić. Jednak w przypadku branży hazardowej to ryzyko nie jest większe niż w innych biznesach. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że firmy zajmujące się organizowaniem gier losowych obwarowane są szeregiem przepisów, które ów ryzyko kontrolują. Reasumując, nie taki diabeł straszny, jak go malują.
Inwestowanie w hazard z perspektywy gracza
Omówiliśmy kwestię inwestycji w hazardowy biznes, czas opisać perspektywę uczestnika gier losowych. Tutaj sprawy mają się zupełnie inaczej. Owszem, dzięki rozgrywce w kasynach możemy się wzbogacić w błyskawicznym tempie, a zwrot inwestycji okaże się ogromny. Lecz lokowanie pieniędzy w kasynach, z poziomu konsumenta, to rozwiązanie obarczone ogromnym ryzykiem. Dlaczego? Wymieniamy kilka najważniejszych argumentów:
-
Przewaga kasyna
-
Wysokie ryzyko uzależnienia
-
Ujemna wartość oczekiwania
Przewaga kasyna polega na tym, że w ostatecznym rozrachunku to organizator ma wygrywać i generować zysk. Naszym jedynym sprzymierzeńcem w tej rozgrywce jest „szczęście”, a więc o sukcesie bądź porażce decyduje wyłącznie los, na który w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zareagować umiejętnościami i wiedzą. Prowadzi to do prostej konkluzji – w kasynie zarabia tylko właściciel kasyna. To mocno utrudnia użytkownikowi osiąganie ciągłych sukcesów.
Jest to ściśle związane z faktem występowania w hazardzie takiego czynnika jak „ujemna wartość oczekiwania”. To oznacza, że w dłuższej perspektywie gracz nie ma szans na generowanie zysku. Prędzej, czy później ma być pod kreską.
To prowadzi do kompulsywnego udziału w zakładach i nieodpartej potrzeby odegrania się za wszystkie dotychczasowe porażki. Jak wskazują eksperci z Centrum Medycznego Salus Pro Domo, uzależnienie od hazardu bywa nazywane ukrytym nałogiem. W przeciwieństwie do innych uzależnień, nie wywołuje widocznych dla otoczenia symptomów, które można łatwo ukryć. – O diagnozie tego zaburzenia nie decyduje rodzaj uprawianej gry, lecz sposób grania, który z czasem staje się sensem życia dla osoby uzależnionej i główną motywacją życiową. Aktywność związana z graniem jest dominującą aktywnością, która często prowadzi do utraty pracy, rodziny, dóbr materialnych i marginalizacji społecznej. Bez względu na ponoszone koszty nałogowy hazardzista wraca do gry i popędu tego nie sposób powstrzymać – czytamy na stronie Centrum Medycznego, które zajmuje się leczeniem uzależnień.
To droga bez wyjścia prowadząca do uzależnienia od hazardu. Dlatego do tego typu inwestycji trzeba podchodzić racjonalnie, z tolerancją podjętego ryzyka oraz nastawiając się na długoterminowe cele.