5/5 - (1 vote)

Teleporady medyczne cały czas zyskują na swojej popularności, co wynika między innymi z tego, że dają możliwość odbycia konsultacji lekarskiej bez wychodzenia z domu. Coraz chętniej korzystają z nich nie tylko osoby młode, ale również i starsi. Zwłaszcza, kiedy potrzebują naprawdę szybkiego kontaktu ze specjalistą albo nie mają jak dostać się do placówki stacjonarnej. Dlaczego i kiedy warto korzystać z teleporad lekarskich i w jaki sposób można się na nie umówić? Wyjaśniamy!

Jak działa teleporada? Odkrywamy tajniki konsultacji medycznych online

Czym tak właściwie jest teleporada lekarska? To konsultacja ze specjalistą odbywająca się telefonicznie lub za pośrednictwem aplikacji umożliwiającej wykonywanie połączeń wideo. W trakcie teleporady pacjent może znajdować się w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu, natomiast lekarz powinien być w gabinecie bądź innym pomieszczeniu, gwarantującym spokój i ochronę danych osobowych (nie mogą słyszeć go osoby postronne).

Teleporady medyczne są obecnie realizowane zarówno w ramach świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnych. Niestety wciąż oferują je jedynie wybrane placówki. Nie zawsze też można liczyć na to, że teleporada z lekarzem odbędzie się we względnie krótkim terminie. Licząc na szybki dostęp do konsultacji medycznych warto korzystać z platformy Medicept. Jest to lider na rynku prywatnych telekonsultacji medycznych, zapewniający sprawny kontakt i ekspresową weryfikację.

Na konsultację lekarską w Medicept można liczyć już w 15 minut. Wcześniej wystarczy wypełnić formularz na stronie https://medicept.pl/teleporada/ oraz dokonać niezbędnej opłaty. Teleporada lekarska w Medicept może odbyć się w języku polskim lub języku angielskim. Oczywiście można zarezerwować ją również z większym wyprzedzeniem. Termin konsultacji jest podawany zawsze z dokładnością do 15 minut, a umówić można się na nią siedem dni w tygodniu, w godzinach porannych oraz wieczornych.

Przeczytaj także:  Catering dietetyczny w Warszawie – zdrowe posiłki na każdy dzień

Jakie zalety ma teleporada lekarska?

Zwykłe teleporady medyczne czy telekonsultacje online mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim zapewniają pacjentom dostępność do porad lekarskich niezależnie od miejsca ich zamieszkania. To bardzo ważne dla tych osób, które mieszkają z dala od dużych miast i nie zawsze, kiedy potrzebują skonsultować swój problem czy uzyskać receptę, są w stanie dojechać do stacjonarnych placówek.

Ponadto:

  • Korzystając z telekonsultacji można bez problemu zasięgnąć porady u lekarza specjalisty, do którego standardowo bardzo trudno się dostać.
  • Konsultacja medyczna online to ogromna oszczędność czasu – nie tylko na dojazd, ale również oczekiwanie w kolejce.
  • Prywatne teleporady medyczne są tańsze od tradycyjnych wizyt lekarskich.

Możliwości teleporad doceniają przede wszystkim te osoby, które dużo pracują i na co dzień zmagają się z wieloma obowiązkami. Są one bardzo popularne wśród młodych mam, które nie zawsze mają z kim zostawić dziecko, by wybrać się do lekarza osobiście.

Teleporady online a wystawianie recept, skierowań i zwolnień

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w trakcie teleporady online można otrzymać receptę, skierowanie czy też zwolnienie lekarskie. Jak najbardziej jest to możliwe. Taką możliwość dało wprowadzenie e-recepty, e-skierowania i e-zwolnienia.

Obecnie receptę można uzyskać nawet w trakcie konsultacji prowadzonych poprzez live chat. Dotyczy to m.in. leków doraźnych, leków przyjmowanych na stałe, a także antykoncepcji. W trakcie teleporady lekarz może wystawić także receptę na farmaceutyki, które wymagają dogłębnej konsultacji. Dotyczy to m.in. leków przeciwdepresyjnych.

Podczas telekonsultacji lekarz może wystawić pacjentowi tak zwane e-skierowanie. Może ono dotyczyć np. wykonania badania obrazowego. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli zostanie ono wystawione przez lekarza pracującego dla podmiotu prywatnego, który nie ma podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, koszty badania będzie pokrywał pacjent.